Evropska velesila se oštro protivi Trumpovoj ideji o naplati putarina u Hormuzu

Pomorski put, koji je ključan za globalne zalihe energije, mora ostati slobodan za plovidbu — to je princip pomorskog prava, kaže ministar vanjskih poslova Johann Wadephul
Njemački ministar vanjskih poslova Johann Wadephul iznio je u nedjelju protivljenje uspostavi sistema naplate putarina za Hormuški moreuz nakon završetka rata između SAD-a i Irana, prenosi Anadolija.
Pomorski put, koji je ključan za globalne zalihe energije, mora ostati slobodan za plovidbu, to je princip pomorskog prava, citirala je Njemačka novinska agencija (dpa) riječi ministra sa javnog foruma u Ministarstvu vanjskih poslova tokom Dana otvorenih vrata njemačke vlade u Berlinu.
Wadephul je napomenuo da memorandum o razumijevanju između SAD-a i Irana sadrži nejasnu formulaciju, „što u najmanju ruku poziva na određenu dozu skepticizma u pogledu toga da li je ovo uistinu 100 posto zagarantovano“.
Njemačka vlada će staviti veliki naglasak na slobodan prolaz kroz Hormuški moreuz i to će također uzeti u obzir prilikom donošenja odluke o tome da li, kada i kako ukinuti sankcije Iranu, rekao je on.
„Ako se to dogodi, vjerujem da bi se cijena nafte mogla relativno brzo normalizovati“, dodao je Wadephul.
Američki predsjednik Donald Trump ranije je zaprijetio da će uvesti američku putarinu u Hormuškom moreuzu ako se ne postigne konačni mirovni sporazum.
Okvirni sporazum predviđa da Iran ne smije naplaćivati nikakve naknade tokom 60 dana pregovora. Iran treba pregovarati s Omanom o tome kako postupiti nakon toga, u skladu s međunarodnim pravom i uz uključivanje susjednih zemalja.
Komentari (0)
Nema komentara
Budite prvi koji će komentarisati ovaj članak.