Argentinac očitao lekciju Amerikancima: Bosanci su divni ljudi, ali nikada ih nemojte...

Argentinac očitao lekciju Amerikancima: Bosanci su divni ljudi, ali nikada ih nemojte...

FOTO / / / Vijesti.ba/Screenshot

N.O. |

Velika prašina koja se podigla na društvenim mrežama nakon navijačkog marša bosanskohercegovačkih tifoza kroz Inglewood; ozloglašenu četvrt Los Angelesa; dobila je svoj najupečatljiviji epilog.

Dok lokalno stanovništvo i američki komentatori i dalje izražavaju nevjericu zbog činjenice da su hiljade navijača u jarkoplavim dresovima opušteno prošetale teritorijom kojom dominira ulična banda "Bloods" (prepoznatljiva po crvenoj boji i nultoj toleranciji prema plavoj), javio se jedan Argentinac i napisao komentar koji opisuje njegovo iskustvo sa Bosancima.

On je kroz prizmu balkanske historije i ličnog iskustva s ljudima iz Bosne i Hercegovine objasnio Amerikancima zašto su njihovi koncepti "opasnih kvartova" potpuno minijaturni u poređenju s onim što je bh. narod preživio.

Nastavak vijesti ispod oglasa

Surova realnost devedesetih naspram uličnih bandi

U svom osvrtu na strah i čuđenje lokalaca u Kaliforniji, ovaj Argentinac je bez dlake na jeziku povukao paralelu između uličnih zakona Los Angelesa i ratnog pakla na Balkanu.

Nastavak vijesti ispod oglasa

- Obožavam to što su svi šokirani jer Bosanci nose plavu boju, uopšte ne shvatajući da je Inglewood za jednog Bosanca čisti raj na zemlji, započeo je svoj komentar.

- Ti ljudi su izbjegavali snajpersku paljbu, nagazne mine i gledali genocid kakav nije viđen od Holokausta. Srebrenica i Sarajevo su bili praktično zbrisani s mape. Ljili su živjeli u bombardovanim podrumima, palili patike da bi se ugrijali i jeli šta god im padne pod ruku, dok su izbjegavali snajpere samo da bi otišli do škole.

Nastavak vijesti ispod oglasa

Autor komentara se potom osvrnuo i na sam mentalni sklop i karakter naroda s ovih prostora, ističući njihove vrline, ali i jasnu granicu koja se ne smije prelaziti.

- Bosanci su najčvršći narod koji sam imao zadovoljstvo upoznati. Nevjerovatno topli i divni ljudi, sigurno. Ako im pokažete poštovanje, to su najlojalnije osobe na svijetu. Ali, nikada, baš nikada nemojte ljutiti Bosanca, zaključio je Argentinac.
 

Komentari (0)

Nema komentara

Budite prvi koji će komentarisati ovaj članak.

Prijavi se na naš newsletter!