Netanyahu šalje delegaciju u SAD da pojasni stavove Izraela o mogućem sporazumu s Iranom

Netanyahu je istakao da Izrael insistira na održavanju sigurnosne zone na jugu Libana, uz tvrdnje da bi ona spriječila napade Irana i Hezbolaha, te da je o tome više puta razgovarao s američkim državnim sekretarom Marcom Rubiom.
Dodajte Oslobodjenje.ba u omiljene izvore na Google-uIzraelski premijer Benjamin Netanyahu najavio je da će u Washington poslati delegaciju koja će američkim zvaničnicima predstaviti sigurnosne interese Izraela u vezi s mogućim sporazumom između Sjedinjenih Američkih Država i Irana.
- Od samog početka govorimo da nismo strana u sporazumu između Sjedinjenih Američkih Država i Irana. Ali to ne znači da nemamo svoje interese, poručio je Netanyahu na press konferenciji, upitan o memorandumu o razumijevanju između Washingtona i Teheranima, te o pregovorima o dugoročnom sporazumu.
Netanyahu se osvrnuo i na iranski nuklearni program, kazavši kako će delegacija u Washingtonu pojasniti stavove i sigurnosne interese Izraela. Nije otkrio datum kada bi predstavnici trebali otputovati u prijestolnicu SAD-a, niti ko će sačinjavati delegaciju i s kim će razgovarati.
Izraelski premijer je ponovio da Izrael ostaje pri stavu da mora zadržati sigurnosnu zonu na jugu Libana.
Dodao je da je posljednjih dana u više navrata razgovarao s američkim državnim sekretarom Marcom Rubiom, za kojeg tvrdi da podržava koncept sigurnosne zone koja bi, prema njegovim riječima, spriječila Iran i Hezbolah da napadaju Izrael.

Komentari (0)
Nema komentara
Budite prvi koji će komentarisati ovaj članak.